Informacja dotycząca projektu „Wszyscy na plus (II)” ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027, Priorytet FELD.07 Fundusze europejskie dla zatrudnienia i integracji w Łódzkiem, Działanie FELD.07.01 „Aktywizacja zawodowa – PUP".
Realizacja projektu 01.01.2025 r. - 31.12.2025 r.
Cel projektu:
Celem projektu jest aktywizacja osób pozostających bez pracy w powiecie zduńskowolskim.
Grupa docelowa:
Projekt skierowany jest do 173 osób (K:100, M:73) zarejestrowanych w PUP w Zduńskiej Woli jako bezrobotne, w szczególności osób znajdujących się w trudnej sytuacji na rynku pracy, zwłaszcza:
- osób młodych (w wieku 18-29 lat),
- osób starszych (w wieku 55 lat i więcej),
- osób długotrwale bezrobotnych (bezrobotnych pozostających w rejestrze powiatowego urzędu pracy przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat, z wyłączeniem okresów odbywania stażu i przygotowania zawodowego dorosłych),
- osób z niepełnosprawnościami,
- kobiet,
- osób o niskich kwalifikacjach (tj. osób bez wykształcenia, z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym, policealnym).
Formy realizowane w projekcie:
- Usługi rynku pracy (IPD, pośrednictwo pracy, doradztwo zawodowe),173
- Staże, dla 118
- Przyznanie jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej,30
- Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, 5
- Prace Interwencyjne, 10
- Bony na zasiedlenie.10
Zgodnie z "Wytycznymi dotyczącymi realizacji projektów z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w regionalnych programach na lata 2021-2027", w przypadku projektów skierowanych do osób w wieku 15-29 lat, udział takiej osoby w projekcie EFS+ poprzedzony jest oceną umiejętności cyfrowych oraz - w razie potrzeby - uzupełnieniem poziomu kompetencji.
Udzielenie wsparcia będzie poprzedzone identyfikacją potrzeb uczestnika oraz opracowaniem lub aktualizacją dla każdego uczestnika Indywidualnego Planu Działania. Dokument ten określa zakres wsparcia udzielanego danej osobie, który jest z nią uzgodniony i podlega ewentualnej aktualizacji w trakcie projektu.
W przypadku osób młodych do 29 roku życia, w ciągu pierwszych 4 m-cy, od przystąpienia do projektu zapewniona zostanie im oferta zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu lub stażu.
Planowane efekty:
W wyniku realizacji projektu zakłada się, że:
- osoby będące w trudnej sytuacji na rynku pracy, tj. kobiety, osoby o niskich kwalifikacjach, osoby starsze, osoby młode, osoby z niepełnosprawnościami i osoby długotrwale bezrobotne będą stanowiły co najmniej 60 % osób biorących udział w projekcie,
- osoby młode będą stanowiły 25 % osób, które zostaną objęte wsparciem w programie,
- w przypadku wsparcia osób młodych, ich udział w projekcie poprzedzony będzie oceną umiejętności cyfrowych oraz – w razie potrzeby – uzupełnieniem poziomu kompetencji.
Wartość projektu: 2 819 885,77 zł
- 2 396 902,91 zł pochodzi ze środków wspólnotowych (85%),
- 422 982,86 zł stanowi wkład krajowy (15%).